klasztornowy

Zgromadzenie Sióstr Pielęgniarek Zakonu św. Franciszka

Zgromadzenie to zostało założone przez Ojca Krzysztofa Bernsmeyera w 1844 r. w Münster, a zrodziło się z potrzeby pielęgnacji chorych. Pierwsze Siostry przybyły na Śląsk w 1848, kiedy tu epidemia tyfusu dziesiątkowała ludność.

Na prośbę ówczesnego proboszcza ks. Poziemby wybudowano klasztor, który dnia 4 października 1932 został poświęcony. Wtedy przybyły tu 4 siostry. Na początku urządzono w nim szkołę szycia i gotowania, przedszkole, pielęgniarstwo ambulatoryjne oraz przytułek dla starszych i chorych.

Dnia 20 listopada 1982 r. ks. bp Jan Wieczorek uroczyście poświęcił nowo wybudowany przez siostrę M. Bertradę dom i kaplicę. W roku 2016 część klasztoru została wyburzona (z powodu słabego fundamentu) i w to miejsce postawiono nowe mury. Nowo powstałą część wraz z kaplicą poświęcił w lipcu 2018 r. ks. bp Rudolf Pierskała.

Przełożoną w klasztorze jest s. Eufemia.  Wszystkich sióstr jest 12:

S. M. BRIDA, S. M.WIRGILIA, S. M. MENIGNA,

S. M. RAYMUNDA, S. M. DOMNI, S. M. GEORGIA,

S. M. RAFAELA, S. M. BALDERIKA, S. M. PACYFIKA,

S. M. EUFEMIA, S. M. GORETTI, S.M. ANNA.

Dnia 18 sierpnia 1982 r. Ks. Bp Alfons Nossol poświęcił Przedszkole w Dobrzeniu Małym, które mieści się w budynku państwa Franciszka i Anny Koszyk (wyjeżdżając na Zachód podarowali go Siostrom). Dyrektorką Przedszkola jest S. M. Pacyfika. W 2017 r. przedszkole zostało rozbudowane.

Siostry prowadzą Dom Opieki Społecznej, w którym schronienie znajduje 55 starszych czy schorowanych ludzi. Funkcję dyrektora DPS-u pełni p. Justyna Bołd.
W zakrystii można spotkać S.M. Georgię, na organach – S. M. Goreti, S. M. Pacyfika,  jest dyrektorką Przedszkola w Dobrzeniu Małym, tam też pracuje s. Eufemia, pielęgniarką w DPS jest s. Anna.

Funkcję kapelena pełni od 2019 r. ks. Henryk Waindzoch

W XX  wieku do tego Zgromadzenia wstąpiły około 85 dziewczyn z Parafii Dobrzeń (9 z nich pracowało w USA, gdzie też są pochowane). Po dziś dzień żyją: S.M. Rafaela Gabriela Ratuszny – Opole , S.M. Agnieszka Monika Pampuch – Ludwikowice, S.M. Hermiona Maria Polok - Kłodzko, S.M. Claudia Renata Młynek - Opole Szczepanowice, S.M. Klara Maria Tkocz – Opole Dom Księży Emerytów,  S.M Katarzyna Wieczorek - w Opolu. W 2015 r. do klasztoru wstąpiła Martyna Fila - S. Faustyna, - pracuje z dziećmi specjalnej troski w Ludwikowicach.

Siostry pochodzące z Dobrzenia w innych Zgromadzeniach zakonnych:

• u Sióstr Elżbietanek: S Lilioza Renata Wieczorek – w Lublińcu i S. Michalina Gabriela Kokot w Lublińcu
  • u Sióstr Służebniczek NMP: S. Waleria Łucja Pyrek – Zborowskie

8:15 - u św. Rocha -     kwiecień-grudzień