Parafia Rzymskokatolicka
św. Katarzyny Aleksandryjskiej
ul. Opolska 5a
46-081 Dobrzeń Wielki
tel. 77 4695 220
wik.: 77 4695 503
Kancelaria czynna:
- poniedziałek 16:00-17:00
- wtorek 16:00-17:00
- piątek 16:00-17:00
oraz po mszy św. w tygodniu
Pasterka
W wigilię wydawało się, że będziemy mieli białe święto, ale po 15.oo śnieg znikł. W tym roku przypada 800 lat jak św. Franciszek wybudował pierwszą stajenkę, po to by przeżywać lepiej bliskość Pana Boga, Jego miłość.
6.12.- św. Mikołaja
Jak zwykle w tym dniu mieliśmy niezwykłego gościa w kościele. Pochwalił ministrantów, marianki, dzieci, które przychodzą na roraty, ich rodziców i dziadków, którzy z nimi przychodzą, ale zastanawiał się czy dzieci z klas IV - VIII od 3 lat nadal przebywają na kwarantannie, bo tak mało ich widać w kościele
Odpust ku czci św. Katarzyny
W tym roku św. Katarzyny przypadło przed Chrystusem Królem, więc odpust obchodziliśmy w niedzielę. Kaznodzieją i sumistą był ks. prałat Marcin Ogiolda, wieloletni szef pieszej Pielgrzymki Opolskiej, a ostatnio emerytowany proboszcz parafii w Szczedrzyku ( wcześniej Opole św. Jacek)
To on przypomniał nam. Bóg jest wielki i daleki, a zarazem bliski jak dziecko. Jak syn błaga o moje serce, jak Pan serca mego żąda.
Dla św. Katarzyny był on bliski, a jaki jest dla mnie?
Słowo Katarzyna w jęz. greckim znaczy czysta. Warto postawić sobie pytanie: na ile mi zależy na czystości, na świętości mojego życia? Ile łaski "wpuszczam" do mojego serca?
Procesja św. Marcina
Pred południem uczestniczyliśmy we Mszy św. w intencji ojczyzny.
I tm razem pogoda dopisała, więc sporo osób uczestniczyło w procesji, okazało się, że 450 rogalików poszło. Świętowanie ma nam przypomnieć jak ważna jest dobroć w życiu człowieka. NIech i nasze ręce są rękami niosącymi dobro. Tradycyjnie Parafialny Zespół Caritas zadbał o rogaliki.
Na parkingu Rada sołecka przygotowała namioty i smaczną grochówkę, którą gotował pan Hubert Lisowski. Bóg zapłać. Tradycyjnie zdjęcia nam zrobił p. Antoni Piechota, a film z dronu i zdjęcia p. Tomasz Kołodziej. Bóg zapłać.
zobacz film
Wszystkich Świętych
Do tej pory bardzo piękna pogoda. Jeszcze nie było przymrozków, nawet w nocy około 10 stopni ciepła. Dzień Wszystkich Świętych również przeżywany przy bardzo pięknej pogodzie, słonecznie i ciepło. W tym roku na nabożeństwie popołudniowym towarzyszył nam ks. biskup Rudolf Pierskała, który też wygłosił kazanie podczas nabożeństwa, przypominając symbolikę wieńca. Jest on symbolem zwycięstwa i radości. Módlmy się za naszych zmarłych, by zasłużyli u Boga na wieniec zwycięstwa.
Nasz odpust ku czci św. Rocha 19-21.08
W sobotę w procesji do św. Rocha zmiarzał z nami ks. biskup Waldemar Musioł, który w czasie nieszporów wygłosił kazanie. To św. Roch niech nas uczy w podejściu do ludzi chorych
- obecności z nimi
- budzić nadzieję, b się nie zamykali na jakąkolwiek pomoc
- przebaczenia i pojednania z ludźmi i Bogiem.
Ks. Biskup przewodniczył też wieczornej Mszy św.
Niedziela
Kaznodzieją był ks. Ryszard Kinder pochodzący z Bazan, a obecnie proboszcz w Głogówku. Zwrócił uwagę na to że dziś chcemy mieć rzeczy markowe - ubrania, narzędzie. Takim markowym katolikiem, na całego był św. Roch. Warto sobie postawic pytanie czy ja jestem na codzień markowym katolikiem, czy wystarczy mi przeciętność
Poniedziałek
Przed południem do św. Rocha przybyli chorzy. Wielu z nich ma problemy by być w niedziele na Mszy św., dobrze że jest Msza św. w telewizji, ale może warto zadbać o to, by w niedziele szafarze przynieśli Komunię św.; czy by kapłani przyszli w I sobotę miesiąca
Wieczorem modliliśmy się za zmarłych. Kochający człowiek troszczy się również o życie wieczne dla zmarłych, stąd troska o modlitwę, Msze św. za zmarłych
W sobotę wieczorem u Komunii św. było 580 osób; w niedziele na poszczególnych Mszach św. - 420; 815; 525 i na sumie 1250 i wieczorem 125 - razem 3160. Na sumie bardzo wiele osób z zagranicy łączyło się z nami przez Internet za pomocą strony opowiecie.info. Bóg zapłać
W poniedziałek na Mszy dla chorych było 354 Komunii, a wieczorem 690.
Myślę, że po odpuście wiele głębokich wrażeń pozostanie na długo w naszych sercach
Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie
Nasza młodzież też uczestniczyła Światowych Dniach Młodzieżyw Lizbonie. Początkowo przebywali u rodzin niedaleko Porto, potem połączyli się z wszystkimi uczestnikami w Lizbonie, gdzie mogli doświadczyć co to znaczy 40 stopni ciepła, gdy wracali po Mszy św. z papieżem, którego też mieli okazję zobaczyć. Dodatkowo wybrali się jeszcze do Fatimym by tam przeżyć kolejne piękne chwile
MALTA 23 -30.06
Pielgrzymka na Maltę
W piątek rano 23 czerwca po Mszy św. porannej w parafialnym kościele, autobusem udaliśmy się na lotnisko do Katowic. Tam spotkaliśmy panią Agnieszkę, która nam towarzyszyła podczas pobytu na Maltę. Lot trwał 2,5 godziny. Autobus zawiózł nas do hotelu, który mile wspominamy, bo posiłki bardzo obfite.
Autobus jadąc lewą stroną zawiózł nas do stolicy Valletty. Rozpoczęliśmy od Mszy św. W kościele św. Pawła Rozbitka. Dowiedzieliśmy się, że kiedy łódź się rozbiła, św. Paweł uratował się lądując na Malcie, tam przebywał przez 3 miesiące. Zwiedzaliśmy miasto, a o 12.oo obserwowaliśmy jak wystrzał armaty pozwalał wszystkim kapitanom statków regulować zegarki.
Byliśmy w kontrkatedrze św. Jana. Wnętrze zadziwiło wszystkich.
W niedzielę udaliśmy się do sanktuarium of our Lady of Melieha, miejsca, które odwiedził też papież. Kościół dobudowano do istniejącej groty, w której znajduje się obraz namalowany przez św. Łukasza. Msza św. była w jęz. angielskim z elementami polskimi. Odbyła się z półgodzinnym opóźnieniem, bo ks. Po drodze złapał gumę i musiał czekać na taksówkę. Po Mszy św. przejażdżka statkiem po morzu i od strony morza oglądaliśmy m.in. miejsca gdzie byliśmy dzień wcześniej. Potem jeszcze wizyta w trójmieście i spacer po Birgu.
W 3 dniu zwiedzania promem, który może pomieścić 900 osób popłynęliśmy na wyspę Gozo. Tam autobus zawiózł nas najpierw do sklepu (hali targowej), gdzie można było skosztować i zakupić miejscowe smakołyki jak np. dżem z opuncji i wiele innych. Stąd uliczkami wyspy udaliśmy się do Dwejra. Wstąpiliśmy do kaplicy św. Anny oraz podziwialiśmy piękno krajobrazu. Niestety słynne Azzurro Window, co było osobliwością tego miejsca, zawaliło się w 2017 r.
Stąd pojechaliśmy na Mszę św. do kościoła Ta'pinu, który powstał po ukazaniu się Matki Bożej 140 lat temu kobiecie Carmni Grimma.
Potem pojechaliśmy do stolicy – Victorii (wcześniejsza nazwa to Rabat), zwiedziliśmy kościół św. Jerzego, w którym znajduje się miniatura konfesji św. Piotra z Rzymu. Wstąpiliśmy na wzgórze, podziwialiśmy miasto, kościół Matki Bożej i czas na powrót.
Czwarty dzień rozpoczęliśmy od wizyty w bazylice Mosta Dom, zbudowanej na wzór rzymskiego panteonu, gdzie znajduje się jedna z największych kopuł. W czasie wojny przez kopułę spadła bomba, która nie wybuchła i nikomu krzywdy nie wyrządziła, choć w kościele było nabożeństwo i wiele ludzi. W zakrystii widzieliśmy jaka to była bomba.
Potem Msza św. w kościele św. Pawła. Stad udaliśmy się by zwiedzić katedrę Mdina.
Na zakończenie dnia jeszcze niespodzianka - wizyta w sklepie ze szkłem, gdzie na naszych oczach pan tworzył nową figurę.
W środę zwiedzanie rozpoczynamy od wioski rybackiej Marsalxlokk, gdzie można było zrobić zakupy na targu. Tam też Msza św. w kościele our Lady of Pompei, który ufundowała kobieta za ocalenie życia. Stąd pojechaliśmy do punktu widokowego Blue Grotto, no a następnie niezapomniana wycieczka 9 osobową łódką pomiędzy skałami. SUPER atrakcja.
Następnie udaliśmy się na najwyższe miejsce Malty i podziwialiśmy Dingli ckifs.
Kolejne miejsce zwiedzania to park przed pałacem prezydenta.
Ostatni dzień udaliśmy się na miejscu do kościoła św. Maksymiliana Kolbego, gdzie została odprawiona Msza św. Potem czas wolny, większość udała się do narodowego akwarium, gdzie podziwialiśmy faunę, Niektórzy ten dzień spędzili na wyspie Comino. Popołudnie było czasem na relaks.
W piątek 30 czerwca 2023 r. rano uczestniczyliśmy w kościele św. Maksymiliana, czas na spakowanie się no i przejazd na lotnisko. No i czas wracać z wrażeniami, których nikt nam nie zabierze.
Boże Ciało
W tym roku trasa wiodła przez Osiedle Energetyk. Cała trasa ozdobiona była chorągiewkami, a cztery ołtarze nawiązywały do Ewangelii:
1. Ewangelie wskazuje na uczty Pana Jezusa. Najważniejsza to uczta z Wieczernika.Przy stole można napełnić żołądek, umysł czy serce. Chrystus chce napełniać nasze serca SOBĄ
2. Czy staramy się by nasycać nasze serca Bogiem
3. Nasze oczy czasem bywają na uwięzi i do końca nie poznajemy Chrystusa, a On mówi bierzcie i jedzcie, a nie patrzcie. Komunia ma byc pokarmem
4. Słowo "Komunia" znaczy wspólnota. Budujmy wspólnoty z Chrystusem
A po południu festyn. Gościem tym razem był p. Norbert Rasch.
Przez cały dzień towarzyszyła nam piękna pogoda
Majowe przy studzience przy ul. Konopnickiej
Jak zwykle w ostatnią niedzielę maja zgromadziliśmy się ma wolnym powietrzu przy studzionce, którą nadal ludzie odwiedzają, a przy której działy się rzeczny niezwykłe
Odpust w Dobrzeniu Małym
Przy pięknej pogodzie świętowaliśmy odpust ku czci św. Urbana. Tym razem było nas 4 księży: ks. Czech, o. Florian Wieczorek, kw. wikary i ja.
W tle potężna elektrowania daje ludziom energię. Mała kapliczka ze św. Urbanem też daje ludziom energię, ale tę wewnętrzną. Ten papież z lat 222-230 jest dla nas przypomnieniem, że są wartości ponadczasowe, które trzeba pielęgnować.
Majowe przy kapliczce
W lesie przy kapliczce, części, które przed wojną nazywano "wrzosowym wzgórzem" mieszkańcy gromadzą się na nabożeństwie majowym. Tak było też we wtorek 23 maja
16.05 Bierzmowanie
Tradycyjnie młodzież z Dobrzenia, Czarnowąs i Kup w naszym kościele przyjęła bierzmowaniaTym razem udzielał biskup Waldemar Musioł. Z Dobrzenia było 51 osób, z Czarnowąs 41, z Kup 5
Nabożeństwo fatimskie
W sobotę 13 maja, gdy niektórzy pielgrzymowali do Wambierzyc, w naszym kościele odbyło się 1 nabożeństwo fatimskie. Kazanie wygłosił i rozważania prowadził ks. Markus Bengsz, który jest wikarym w Koźlu
Pielgrzmka do Barda i Wambierzyc.
Tradycyjnie w drugą sobotę maja pielgrzymowaliśmy do Wambierzyc, a w niedzielę do Barda. Tym razem z pielgrzymamji pojechał ks. wikary Wojciech Kuzyszyn. W sobotę było ponad 100 pielgrzymów, a w niedzielę o. 80. Nie brakowało również tych, którzy trasę tę pokonywali pieszo przez cały tydzień. Gratulujemy
Uroczystość I Komunii św.
W tym roku 62 dzieci przystąpiło do I Komunii św., na szczęście nie padało, ale było bardzo zimno. Nikt nie chce byc bezdomnym, każdy chce mieć dom. Bóg ma też dla nas dom w niebie. By je zdobyć, trzeba mieć piękne serce - dla ludzi i Boga. Niech rodzice budują takie domy w których Chrystus bedzie drogą prawdą i życiem
Wielka Sobota
W Wielką Sobotę trwała adoracja przy Bożym Grobie i poświęcenie pokarmów, a wieczorem Liturgia na którą składa się:
Poświęcnie ognia; Liturgia słowa, poświęcenie wody chrzcielnej i Liturgia Ofiary
Przez cały ten czas towarzyszył nam zespół muzyczny. Kto nie słyszał niech żałuje
Wielki Piątek
W tym roku gościliśmy ks. biskupa Rudolfa Pierskałę, który przewodniczył obrzędom
Wielki Czwartek
Wizytacja kanoniczna - 16-17 marca
Co 6 lat biskup przybywa do parafii na wizytacja. Tym razem z powodu pandemii po 7 latach przybył do nas 23 marca ks biskup Rudolf Pierskała. Uroczysta Msza św. została odprawiona o godz. 18.oo, po niej ks. biskup spotkał się z Parafialną Radą Duszpasterską i Radą Ekonomiczną. Przed Mszą św. ks. biskup modlił się przy grobie ks. Franciszka Poziemby, budowniczego naszego kościoła, wysłuchał Rady Parafialnej o remontach jakie miały miejsce od ostatniej wizytacji. Podczas Mszy św. proboszcz przedstawiła parafię - to co cieszy w parafii ale też i bolączki - jak np. brak dzieci i młodzieży na niedzielnej Mszy św., spadek liczby dominicantes (uczestników Mszy św. niedzielnej) o 20%; laicyzacja, rozpadające się małżeństwa czy wspólne życie przed ślubem młodych.
Ponadto ks. biskup był w klasztorze, w przedszkolu w Dobrzeniu Małym, odwiedził ks. wikarego i ks. emeryta Eryka Czecha, udzialił Namaszczenia chorych, spotkał się z kl. VIII, która przygotowuje się do bierzmowania, z ministrantami i mariankami, przewodniczył Drodze Krzyżowej, która odbyła się w plenerze na cmentarzu, bo pogoda odpowiadała. Odprawił też Mszę św. u św. Rocha.
Schola
Na Mszy szkolnej towarzyszyła nam znowu schola prowadzona przez p. Eweliną Brzeżańską i Martę Jaceńków
Rekolekcje
Tegoroczne rekolekcje prowadził ks. Piotr Ochoński, który był tu jako wikary przez 5 lat, przed 14 laty. Spotkanie po latach, radość płynąca z serca no i bogate w doświadczenia refleksje udzialały się wszystkim. Oby owocowały też powrotami do kościoła po pandemii. Rekolekcje u nas są zawsze od Środy Popielcowej. Tym razem w tym czasie były też ferie, dlatego po feriach odbyły się rekolekcje szkolne. Te prowadził ks. Artur Juzwa, prefekt z Katolickiej Szkoły Podst. i Liceum w Nysie. To m.in. dzieci przy poszczególnych stacjach podchodziły z sercami do krzyża, ale też rysowały siebie jako ci którzy należą do Owczarni Pana Jezusa, Bożej budowli, Winnicy, czy tworzący Ciało Chrystusa. Rekolekcje odbyły się dla obu szkół w kościele św. Rocha i w kościele parafialnym
Nabożeństwo kolędowe 15.01
Tak jak od lat to bywa, w jedną z niedziel stycznia w kościele naszym ma miejsce nabożeństwo kolędowe. Tym razem wystąpili artyści z Dobrzenia. Na początek była to powstająca nowa schola dziecięca, Dobrzenianki i Zespół, który powstał w oparciu o istniejącą przed laty scholę wspartą 3 organistami. Oczywiście nie mogło zabraknąć orkiestry. Poziom wykonania bardzo profesjonalny.
Kto nie słyszał niech żałuje.
Link do filmu z nazbożeństwa: https://youtu.be/am7mZb9mkcY
Pogrzeb ks. kanonika Dratwy
W poniedzialek 02 stycznia w hospicum w Siołkowicach zmarł. ks. Józef Dratwa kapłan pochodzący z Dobrzenia (Dom stał kiedyś przy ul. Strzelców B. za fryzjerką Hildegardą Kołodziej). Kapłan ten ukończył seminarium wrocławskie, jadnak po podziale diecezji, został kapłanem diecezji Gorzowsko Zielonogórskiej (podobnie jak ks. Kozioł). Obrzędy pogrzebowe odbyły sie w sobotę 7 stycznia i przewodził im ks. bp senior Paweł Socha
Jasełka
W święto Trzech króli po raz kolejny marianki przedstawiły jasełka, które wcześniej były juz dla ministrantów i marianek wraz z rodzicami. Ostatnio była relacja zdjęciowa, tam raqzem można obejrzeć film z tego przedstawienia:
- film
7:00 - w języku niemieckim
8:15 - u św. Rocha - kwiecień-grudzień
9:00 i 11:00 - suma
16:00 - u św. Rocha - październik-marzec
17:00 - u św. Rocha - kwiecień-wrzesień
7:00 - codziennie
18:00 - pn. wt. pt. i sb.
17:00 w czw. Msza św. szkolna
7:00 w środę u św. Rocha
Odwiedza nas 91 gości oraz 0 użytkowników.
Kościół św. Rocha
Kościół św. Katarzyny
Stacja Caritas